• Slider 6
  • Slider 7

Jak żyć z migreną? Oto praktyczne porady!

  • Kobieta z migreną

Migrena to poważny problem neurologiczny nie tylko w związku z intensywnością bólu głowy, ale i częstością jego występowania. Epizody migreny znacznie ograniczają codzienne funkcjonowanie, wręcz czasowo wykluczając chorego z życia społecznego. Jak temu przeciwdziałać? Poznaj praktyczne porady!

Silne bóle głowy o charakterze pulsującym, nudności, światłowstręt, zmęczenie i nadwrażliwość na hałasy – to klasyczny zestaw objawów w przebiegu migreny. Jak żyć z tą chorobą, aby nawet w trakcie epizodów móc w miarę normalnie funkcjonować? Przekonaj się!

Techniki relaksacyjne jako postępowanie pierwszego wyboru

Przy zbliżającym się lub trwającym napadzie migreny w pierwszej kolejności warto wypróbować techniki relaksacyjne, które często przynoszą dobre rezultaty. Jeśli nie eliminują całkowicie bólu, zmniejszają go do tego stopnia, że człowiek może w miarę normalnie funkcjonować.

Najpopularniejszą z nich jest medytacja, a więc umiejętność wyciszenia się, uspokojenia umysłu, osiągnięcia maksymalnego stanu relaksu bez myślenia o obowiązkach czy problemach. Wymaga jednak praktyki, dlatego warto ćwiczyć medytację jeszcze zanim pojawi się rzeczywisty ból głowy.

Dużą skutecznością cieszą się również inne techniki relaksacyjne, takie jak np. trening autogenny Schultza, głębokie oddychanie, tai chi, joga. Jeśli wykonywanie jakichkolwiek ruchów nasila dolegliwości, można położyć się na 15-30 minut na macie do akupresury (macie ze specjalnymi, bezpiecznymi dla tkanek kolcami).

Leki na migrenę

Zdarza się jednak, że techniki relaksacyjne są niewystarczające lub pacjent ma ważne obowiązki, które wymagają skupienia i aktywności, a których nie można odłożyć na inny termin. Wówczas aby nie męczyć się z bólem, warto przyjąć leki.

Natychmiastową pomoc dostaniesz np. na stronie plusrecepta.pl. Po konsultacji z lekarzem online otrzymasz receptę elektroniczną na leki przeciwmigrenowe o wysokim profilu bezpieczeństwa. Warto przyjąć je natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów, ponieważ zażyte później wykazują nieco niższą skuteczność.

Po przyjęciu leków można skupić się na domowych sposobach na migrenę, aby kompleksowo podejść do własnego zdrowia i uzyskać jak najlepszy efekt terapeutyczny.

Domowe sposoby na migrenę

Migrenę można łagodzić także domowymi sposobami. Do najpopularniejszych należą:

  • sen i odpoczynek, przy jednoczesnej dbałości o ciszę i przygaszone oświetlenie w sypialni (lub nawet całkowity jego brak);
  • chłodne kompresy na czoło i kark;
  • ziołolecznictwo, a więc napary z ziół takich jak krwawnik, mięta pieprzowa czy imbir;
  • unikanie czynników wyzwalających i nasilających objawy, takich jak np. stres, hałas, ostre światło, kawa, papierosy;
  • aromaterapia – np. świece o zapachu olejku kadzidłowego.

Domowe sposoby często dobierane są metodą prób i błędów, jednak jeśli znajdziemy optymalną dla nas metodę, będzie niezwykle pomocna w dłuższej perspektywie.

Artykuł powstał na podstawie źródeł: