• Slider 6
 • Slider 7

Szlachtowa

Cerkiew w Szlachtowej

Szlachtowa - malownicza wieś należąca do Gminy Szczawnica leży nad rzeką Grajcarek, który jest dopływem Dunajca. Początkiem roku 2008 wieś została wyłączona spod administracji miasta Szczawnicy - w związku ze zmianą rodzaju gminy z miejskiego na miejsko-wiejski z równoczesnym uzyskaniem statusu wsi.

Szlachtowa to dawna wieś łemkowska położona na terenie pasma górskiego Beskid Sądecki. Oprócz Grajcarka Przepływa przez nią Sielski Potok. Jest najdalej wysuniętą na zachód wsią w Polsce, którą zamieszkiwała niegdyś autochtoniczna ludność ruska. Dawniej tereny te określano nawet jako Ruś Szlachtowska. Znajduje się w niej pochodząca z XVI w. dawna cerkiew greckokatolicka pw. Opieki (Pokrowy) NMP (ob. kościół rzymskokatolicki pw. M.B Pośredniczki Łask).

Przeczytaj więcej o Parafii Szlachtowa >

 

 • Wpisy blogowe

  Lawaiia, Kontin, Zanzara - uznane marki w sieci

  Witamy w Lawaiia , Twoje źródło online dla najbardziej wykwintnej biżuterii z bursztynem! Bursztyn jest ceniony za swoje wyjątkowe piękno i urzekające odcienie od czasów starożytnych, a jego 100% naturalny materiał sprawia, że jest to ponadczasowy klasyk do ozdabiania.

  Zabezpieczenie przeciwpożarowe budynków - na co zwrócić uwagę?

  Ochrona przeciwpożarowa to bardzo ważny aspekt każdego budynku, zarówno publicznego jak i mieszkalnego. Dlaczego jest tak ważna? Jakie systemy ppoż stosuje się obecnie celem zapobiegania wystąpienia pożarów i zaprószeń ognia?

 • Wyszukiwarka obiektów
  Wyszukiwarka
 • Nasi Partnerzy

   

  Podhale24.pl pienart.pieniny.com

   

  gckkroscienko.pl

   

  przewodnicy-tatry.pl

   

   

  uzdrowiskoszczawnica.plastraia.pl

  Podhalanka.pl

   

  Pieninyinfo.pl

 • Mapa Szczawnicy

  mapa czorsztyn

 • Pogoda w Szczawnicy