• Slider 6
 • Slider 7

Zasiłek rodzinny w Holandii dla Polaków - Jak zdobyć świadczenie na dziecko Kinderbijslag?

Holandia to kraj kojarzący się Polakom przede wszystkim z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Nie są to jednak jedyne korzyści, ponieważ kraj ten to również szereg dodatków i benefitów dla legalnie pracujących w nim osób. Dobrym przykładem takiego dodatku jest Kinderbijslag, czyli holenderski zasiłek rodzinny. Jego zadaniem jest pomoc w zapewnieniu dzieciom odpowiednich warunków do nauki i rozwoju, a co istotne nie jest on przeznaczony wyłącznie dla Holendrów. Mogą z niego skorzystać również Polacy.

 1. Dodatek Kinderbijslag w 2023 - Ile wynosi?
 2. Świadczenie Kinderbijslag w Holandii - Kto może je otrzymać?
 3. Jak uzyskać zasiłek rodzinny w Holandii?
 4. Zasiłek w Holandii, a 500 plus w Polsce

1. Dodatek Kinderbijslag w 2023 - Ile wynosi?

Zasiłek rodzinny, na który mogą liczyć rodzice w Holandii może być nieocenioną pomocą w wychowywaniu dziecka. Co ważne przysługuje on bez względu na wysokość przychodów każdemu legalnie zatrudnionemu. Jego wysokość uzależniona jest od wieku i liczby dzieci.

Dodatek Kinderbijslag wypłacany jest kwartalnie i w zależności od wieku dziecka wynosi:

 • 269,76 euro - dla dzieci w wieku do 5 lat,
 • 327,56 euro - dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat,
 • 385,37 euro - dla dzieci w wieku od 12 do 18 lat.

2. Świadczenie Kinderbijslag w Holandii - Kto może je otrzymać?

Zasiłek rodzinny Kinderbijslag przysługuje wszystkim osobom, które pracują i wychowują dzieci na terenie Holandii. Najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę podczas wypłacania świadczenia rodzinnego jest opłacanie w tym kraju składek na ubezpieczenie społeczne. Dochód może być uzyskiwany zarówno z zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, własnej działalności gospodarczej zarejestrowanej w Holandii, jak też z pracy jako freelancer.

W sytuacji, kiedy dziecko mieszka z drugim opiekunem w Polsce, należy przedstawić dowody jego utrzymania. Mogą to być wykazy bankowe świadczące o przekazywaniu środków pieniężnych.

Świadczenie rodzinne przysługuje nie tylko rodzicom biologicznym. Mogą się o nie postarać także opiekunowie prawni dzieci adoptowanych, rodziny zastępcze, czy opiekunowie pasierbów.

3. Jak uzyskać zasiłek rodzinny w Holandii?

Za przyznawanie i wypłacanie świadczenia rodzinnego na dzieci w Holandii odpowiada De Sociale Verzekeringsbank SVB. Jest to odpowiednik naszego polskiego ZUS. To właśnie w tej instytucji należy złożyć wniosek o zasiłek. Potrzebne będą do tego przede wszystkim dokumenty potwierdzające sprawowanie opieki na dzieckiem oraz ponoszenia koszów jego utrzymania.

4. Zasiłek w Holandii, a 500 plus w Polsce

Zasiłek przyznawany na dzieci w Holandii działa na podobnej zasadzie co polskie świadczenie wychowawcze 500 plus. Prawo unijne określa, że podatnik może pobierać tylko jedno takie świadczenie. Pobierając 500 plus w Polsce nie można więc jednocześnie korzystać z holenderskiego świadczenia rodzinnego.

Jednak mieszkając w Holandii, osobie pracującej w dalszym ciągu przysługuje prawo do Kinderbijslag, nawet jeśli go nie pobiera. Warto więc skorzystać z dodatku Kindgebonden budget. Jeśli jego wysokość będzie wyższa od równowartości 500 plus można uzyskać wyrównanie.

Więcej wartościowych informacji dla osób zatrudnionych w Holandii, chcących ubiegać się o świadczenie rodzinne znajduje się pod linkiem https://www.timetax.pl/holenderski-zasilek-rodzinny-kinderbijslag/. Na stronie można przeczytać również o zaletach pracy w Holandii oraz związanych z nią dodatkach i formach rozliczania.

 • Wpisy blogowe
 • Wyszukiwarka obiektów
  Wyszukiwarka
 • Nasi Partnerzy

   

  Podhale24.pl pienart.pieniny.com

   

  gckkroscienko.pl

   

  przewodnicy-tatry.pl

   

   

  uzdrowiskoszczawnica.plastraia.pl

  Podhalanka.pl

   

  Pieninyinfo.pl

 • Mapa Szczawnicy

  mapa czorsztyn

 • Pogoda w Szczawnicy