• Slider 6
  • Slider 7

Symbolika i znaczenie medalików religijnych

Medaliki religijne stanowią istotny element wiary – ich noszenie jest wyrazem przynależności do Kościoła, a także pragnienia pogłębiania swojej relacji z Bogiem. Można wyróżnić wiele rodzajów medalików – różnią się one wykonaniem, wykorzystanym materiałem, kształtem oraz wzorem. Niezależnie jednak od ich wyglądu, każdy z nich kryje w sobie niebywale bogatą symbolikę. W tym artykule przyglądamy się bliżej symbolice oraz znaczeniu medalików religijnych.

Medaliki religijne i ich historia

Historia religijnych medalików sięga odległych czasów starożytnych. Już w starożytnym Rzymie wiele osób nosiło amulety czy różnego rodzaju talizmany. W tym okresie chrześcijanie, chociaż byli prześladowani z uwagi na swoją wiarę, również nosili symbole wiary, takie jak krzyże czy monogramy Chrystusa – wciąż ukrywano jednak swoją przynależność do Kościoła. Dopiero po upływie czasu, to znaczy w średniowieczu, coraz częściej noszono medaliki religijne. Produkowano je wtedy z rozmaitych materiałów, takich jak brąz, miedź, srebro czy złoto.

Medaliki religijne i ich znaczenie

Medaliki religijne to symbol wiary oraz pobożności – pełnią one istotną rolę w życiu wielu religijnych osób. Są one przypomnieniem o obecności Stwórcy oraz wspierają wiernych w rozwijaniu z nim swojej relacji. Poprzez noszenie medalika możemy również ukazywać swoją przynależność do Kościoła oraz pokazywać naszą wiarę. Co więcej, mogą nam one zapewniać wsparcie podczas modlitwy – wiele osób podczas oddawania się religijnej kontemplacji czy medytacji trzyma medalik w dłoniach.

Rodzaje medalików religijnych

Medaliki religijne występują w odmiennych formach, kształtach i mogą prezentować odmienne symbole. Zdecydowanie warto je posiadać, aby wspierały nas w zgłębianiu swojej relacji z Bogiem oraz przypominały nam o istocie wiary w naszym codziennym życiu. Odkryj wyjątkowe medaliki religijne w różnorodnych formach oraz barwach: https://www.holyart.pl/artykuly-religijne/zawieszki-krzyze-tau/medaliki.

Medalik z krzyżem

Wśród najpopularniejszych medalików religijnych można wymienić medalik z krzyżem – symbolizuje on męczeństwo oraz zmartwychwstanie Zbawiciela. Przypomina on również o ofierze złożonej za nasze grzechy. Należy jednak zaznaczyć, że krzyż jest także symbolem nieograniczonej miłości Boga oraz jego Syna do ludzkości.

Medalik z wizerunkiem Matki Boskiej i Jezusa Chrystusa

Jednym z medalików ukazujących Maryję i Jezusa jest tak zwany Cudowny Medalik, znany również jako Medalik Niepokalanego Poczęcia. Jego zapoczątkowanie zawdzięczamy świętej Katarzynie Labouré pochodzącej ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia we Francji po zaakceptowaniu przez Kościół objawienia Najświętszej Maryi Panny w Paryżu w 1830 roku. Przedstawia on wizerunek Matki Bożej wraz z Dzieciątkiem Jezus. Można na nim ujrzeć inskrypcję „O Maryjo, bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Co więcej, posiada on symbole, takie jak krzyż symbolizujący zmartwychwstanie Chrystusa, serce ukazujące miłość Matki Bożej do Syna oraz korona cierniowa symbolizująca męczeństwo.

Medalik z Duchem Świętym

Medalik religijny ukazujący Ducha Świętego w postaci Gołębicy również jest nierzadko spotykany. Gołębica symbolizuje przy tym łagodność oraz pokój. W Starym Testamencie, a dokładniej w Księdze Rodzaju, stała się ona znakiem pojednania między Stwórcą a ludźmi. Ponadto, to właśnie ona przyniosła dobrą nowinę o końcu potopu. Należy również wspomnieć, że pozostała ona symbolem pokoju oraz pojednania w Nowym Testamencie. Medalik z Gołębicą uważaną za uduchowienie życia może być doskonałym prezentem z okazji przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Medalik św. Benedykta

Krzyż św. Benedykta stanowi katolickie Sakramentalia posiadające symbole i napisy, które nawiązują do życia św. Benedykta z Nursji, jak również Krzyż z pierwszymi literami wyrazów pochodzących z modlitwy egzorcyzmu. Zazwyczaj używany jest on w formie medalika religijnego – taki medalik używany jest co najmniej od XVII wieku. Ma on chronić przed niebezpieczeństwem, a przy tym nieść za sobą błogosławieństwa. Na awersie medalika widnieje święty Benedykt ujmujący w prawej dłoni mały krzyż, a w lewej świętą Regułę. Widoczny jest przy jego wizerunku napis „Crux sancti patris Benedicti”, to znaczy „Krzyż świętego”. Na obrzeżu medalika można natomiast zauważyć wyrazy „Eius in obitu nostro praesentia muniamur”, czyli „Niech Jego obecność broni nas w chwili śmierci”. Widoczny jest również m.in. pęknięty kielich, z którego wypełza wąż – to nawiązanie do rozpoznanie przez św. Benedykta wręczonej mu trucizny.

Medaliki religijne kryją w sobie niemałą symbolikę. Przypominają one wiernym o istocie wiary w ich życiu oraz wspierają ich podczas modlitwy.

  • Wpisy blogowe
  • Wyszukiwarka obiektów
    Wyszukiwarka
  • Nasi Partnerzy

     

    Podhale24.pl pienart.pieniny.com

     

    gckkroscienko.pl

     

    przewodnicy-tatry.pl

     

     

    uzdrowiskoszczawnica.plastraia.pl

    Podhalanka.pl

     

    Pieninyinfo.pl

  • Mapa Szczawnicy

    mapa czorsztyn

  • Pogoda w Szczawnicy