• Slider 6
 • Slider 7

Rozwód krok po kroku – jak wygląda sprawa rozwodowa?

Sprawa rozwodowa zazwyczaj składa się z szeregu kroków i obejmuje kilka kluczowych etapów. Chociaż konkretny proces może się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności, poniżej prezentujemy, jak przebiega on krok po kroku!

1. Konsultacja prawna – prawnik od rozwodów z Krakowa

Proces często rozpoczyna się od konsultacji jednego lub obojga małżonków z prawnikiem. Podczas tej wstępnej konsultacji omówisz swoje prawa, opcje i potencjalne wyniki rozwodu.

2. Złożenie pozwu o rozwód

Aby rozpocząć proces rozwodowy, jeden z małżonków (powód) składa formalny pozew o rozwód do odpowiedniego sądu rodzinnego zależnie od miejsca zamieszkania. We wniosku wskazano podstawy rozwodu oraz wnioskowane świadczenia, takie jak podział majątku, opieka nad dzieckiem i alimenty.

Gdy wybrani zostaną doświadczeni adwokaci Kraków rozwody - https://www.przebindowski.com.pl/adwokat-krakow-rozwod.html mogą przebiegać pod tym względem efektywniej.

3. Przekazanie dokumentów do pozwanego

Sąd doręcza dokumenty rozwodowe drugiemu małżonkowi (pozwanemu) zgodnie z wymogami prawa. Ustalany jest wtedy termin pierwszej rozprawy sądowej.

Warto pamiętać o tym, że doręczenie dokumentów odbywa się z użyciem poczty, natomiast w niektórych sytuacjach mogą być one również dostarczone przez komornika.

4. Rozprawa sądowa

W trakcie rozprawy sądowej sąd bada okoliczności rozpadu związku małżeńskiego. W przypadku rozwodów bez orzekania o winie takie sprawy mogą zakończyć się już w ciągu jednej rozprawy, natomiast przy orzekaniu o winie trwają one dłużej, między innymi wymagają one przesłuchania świadków.

Następnie, po zakończonych wszystkich czynnościach, sąd wydaje prawomocne orzeczenie rozwodowe, oficjalnie kończące małżeństwo.

5. Podział majątku

Po wydaniu prawomocnego wyroku wykonywane są postanowienia o podziale majątku, przenoszące własność majątku i wierzytelności zgodnie z postanowieniami ugody albo rozstrzygnięciem sądu.

6. Wdrożenie opieki nad dzieckiem i alimentów

Realizowane są nakazy opieki nad dzieckiem i alimenty, przy czym każdy z rodziców przestrzega planu opieki i obowiązków w zakresie wsparcia.

Wobec tego rozwód jest procedurą, która składa się z wielu etapów następujących po sobie, przy czym każdy z nich ma duże znaczenie. Aby przejść je efektywniej, szybciej i bez stresu, warto zdecydować się na pomoc sprawdzonej kancelarii prawnej, która będzie posiadała w tym zakresie duże doświadczenie. Gdy jest poszukiwany sprawdzony prawnik od rozwodów z Krakowa, z ofertami kancelarii można zapoznać się już teraz w internecie, aby znaleźć polecaną kancelarię, która będzie mogła zapewnić wsparcie nawet w najbardziej skomplikowanych sprawach.

 • rafting

 • Wpisy blogowe
 • Wyszukiwarka obiektów
  Wyszukiwarka
 • Nasi Partnerzy

   

  Podhale24.pl pienart.pieniny.com

   

  gckkroscienko.pl

   

  przewodnicy-tatry.pl

   

   

  uzdrowiskoszczawnica.plastraia.pl

  Podhalanka.pl

   

  Pieninyinfo.pl

 • Mapa Szczawnicy

  mapa czorsztyn

 • Pogoda w Szczawnicy