• Slider 6
  • Slider 7

Podłoga z naturalnego drewna - dlaczego to dobry wybór?

Podłoga drewniana nadaje wnętrzu przytulnego klimatu, znacząco sprzyjając wypoczynkowi w swoich własnych czterech kątach. Warto jednak wiedzieć, że oprócz kwestii wizualnych, naturalne drewno posiada szereg innych zalet. Dlaczego surowiec ten stanowi idealne podłoże? Co wybrać - deski jesionowe czy dębowe? Zachęcamy do poznania odpowiedzi w poniższym artykule.

 

Deska jesionowa, dębowa, czy z drewno egzotyczne - co wybrać na podłogę?

Przeprowadzając generalny remont bądź urządzając mieszkanie od zera należy podjąć decyzję odnośnie wyglądu podłogi. Mimo wielu dostępnych rozwiązań, wciąż dużą popularnością cieszą się podłogi drewniane, które nadają wnętrzom niezwykle przytulnego klimatu. Problem często stanowi jednak wybór rodzaju drewna, jakie ma zostać użyte w tym celu. Oprócz walorów estetycznych, musi wyróżniać się ono w końcu dużą wytrzymałością, gdyż służąc jako podłoże będzie dość mocno eksploatowane. Do najczęściej spotykanych rodzajów zaliczają się zwłaszcza deska jesionowe, dębowe, sosnowe, a także te wykonane z drewna egzotycznego. Każdy z rodzajów drewna wyróżnia się nie tylko wyglądem, ale i parametrami - najważniejszym z nich zdecydowanie jest twardość, która automatycznie powiązana jest z jego odpornością na ścieranie. Za najtwardsze uważa się nie tylko drewno pochodzenia egzotycznego, ale też rodzime gatunki. Z tego też względu, na podłoże doskonale nada się deska jesionowa podłogowa, pobodnie jak deski wykonane z grabu, dębu czy wiązu. 

 

Drewniana podłoga i jej zalety - dlaczego to dobry wybór?

Przede wszystkim, drewniane podłogi mogą poszczycić się niezwykle uniwersalnym charakterem. Drewno dębowe czy jesionowe idealnie wpasuje się zarówno w klasyczny charakter wnętrz, jak i ten o bardziej nowoczesnym charakterze. Naturalny surowiec w najlepszy sposób podkreśli również urok minimalistycznych aranżacji w stylu scandi lub boho, w których dominują ekologiczne materiały. Co istotne, oprócz zalet widocznych gołym okiem, do równie istotnych zaliczają się ponadto ich doskonałe właściwości izolacyjne. Dotyczy to zarówno izolacji cieplnej, jak i akustycznej, co zapewnia grubość i gęstość drewnianych desek. Dzięki ich budowie, wyróżnia je także trwałość - przykładowo, w intensywnie eksploatowanych częściach domu sprawdzi się deska jesionowa olejowana, która będzie odporna na powstawanie uszkodzeń, rys czy plam. Należy dodatkowo wspomnieć, że naturalne drewno zdecydowanie sprzyja naszemu zdrowiu. Podłoga wykonana z tego surowca jest przyjazna zwłaszcza dla alergików, gdyż jest antystatyczna. 

 

Podłoga drewniana - w jakich pomieszczeniach sprawdzi się najlepiej?

Drewniane podłogi mogą zostać zastosowane w praktycznie każdym pomieszczeniu. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać rodzaj drewna oraz zabezpieczyć jego powierzchnię w odpowiedni sposób. Podłogi z naturalnych drewnianych desek coraz częściej można spotkać nawet w kuchniach i łazienkach - muszą być one jednak przystosowane do częstego kontaktu z dużą ilością wilgoci. Niezależnie od miejsca, w którym zdecydujemy się na drewnianą podłogę, możemy liczyć na wiele zalet, jakie niesie za sobą ten surowiec.