• Slider 6
 • Slider 7

Kaski motocyklowe - jak wybrać właściwie

Kaski motocyklowe są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego motocyklisty. Nie tylko prawo obliguje kierowców do jazdy w homologowanym kasku, ale także podpowiada to zdrowy rozsądek. W internecie można trafić na podróbki kasków motocyklowych, dlatego warto kupować je w zaufanym miejscu. Wszystkie motocyklowe kaski w tym sklepie https://www.intermotors.pl/oferta/kaski-5010749 posiadają odpowiednie certyfikacje.

Pierwszą rzeczą, jaka kojarzy się z motocyklami, to charakterystyczny strój zapewniający bezpieczeństwo jazdy. Jego najważniejszym elementem z pewnością jest kask. Dostępne kaski na półkach sklepowych różnią się od siebie kształtem, designem czy przeznaczeniem, ale łączy je jedno zadanie, ochrona głowy. 

Jaki wybrać rozmiar kasku

Oprócz oczywistego aspektu bezpieczeństwa kask motocyklowy powinien być praktyczny i wygodny, ponieważ pozostanie na głowie przez wiele godzin jazdy. Dlatego bardzo ważne jest, aby rozmiar był bardzo dobrze dopasowany. Jeśli kask jest za mały, wystąpi nieprzyjemny nacisk, natomiast jeśli kask będzie za duży, istnieje ryzyko, że nie spełni swojej funkcji podczas zdarzenia drogowego. Kaski zrobione są z różnych materiałów. Skorupy droższych modeli są wykonane z lepszych tworzyw, dzięki czemu będą trwalsze i zapewnią lepszą ochronę, pozostając jednocześnie lekkie.

Większość motocyklistów decyduje się na kaski w stonowanych, jednolitych kolorach. Jednak miłośnicy krzykliwych kolorów będą bardziej widoczni i będą mogli uniknąć nieprzyjemnego wypadku drogowego.

Kluczowym elementem każdego kasku jest zapięcie. Dzięki niemu kask nie spadnie z głowy podczas nieprzyjemnego wypadku drogowego.
Najczęściej stosowanym zapięciem w kaskach motocyklowych jest zatrzask mikrometryczny, które może być zrobione z elementów plastikowych lub bardziej wytrzymałych. Innym rozwiązaniem jest zapięcie DD, czyli pozbawione elementów, które mogłyby ulec zniszczeniu w razie wypadku. Działa na podstawie zacisku i jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Kaski motocyklowe są bardzo różnorodne, dlatego każdy motocyklista musi wybrać kask odpowiadający jego indywidualnym potrzebom i stylowi jazdy.
Najpopularniejszymi rodzajami są:

Kask integralny

Najpopularniejszy typ kasku motocyklowego. Są to bardzo uniwersalne kaski, które dzięki jednolitej skorupie zapewniają lepszą ochronę naszej głowy niż inne rodzaje kasków. Możemy je zobaczyć na głowach miejskich motocyklistów jak i tych, którzy częściej odwiedzają tor. Do popularnych kasków zaliczane są kaski integralne, czyli sportowo-turystyczne. Mają ciemną blendę przeciwsłoneczną, czyli okular, który można bezproblemowo wysunąć i schować w trakcie jazdy. Są to kaski, które sprawdzą się zarówno w mieście, jak i na dłuższych trasach.

Kask szczękowy

Popularne rozwiązanie wśród motocyklistów, którzy pokonali wiele kilometrów. Dzięki szczęce podnoszącej zakładanie kasku staje się łatwiejsze i wygodniejsze. Kaski szczękowe pozwalają na jazdę z otwartą szczęką, dzięki czemu można cieszyć się chłodnym powietrzem a pole widzenia się zwiększa. Kolejną zaletą otwierania szczęk jest to, że nie ma konieczności zdejmowania kasku, na przykład na stacji benzynowej.

Kask otwarty

To najlepsze kaski do jazdy miejskiej na skuterach, ale też motocyklistów z zamiłowaniem do chopperów. W tego typu kaskach jest duże pole widzenia, a do twarzy dociera bardzo dużo powietrza.

Czym jest blenda a czym fotochromatyka?

Blenda to okular przeciwsłoneczny, który można wysuwać i chować w trakcie jazdy. Jest to element przydatny zarówno w mieście, jak i podczas dłuższych podróży. Innym rozwiązaniem jest szkło fotochromatyczne, które spełnia tę samą funkcję co reflektor. Wizjer fotochromatyczny przyciemnia się pod wpływem promieni UV, odbicia słońca nas nie oślepiają.

Czym jest Pinlock?

Pinlock to specjalna technologia zapobiegająca parowaniu wnętrza soczewki. Pinlock składa się z dwóch klipsów na szybie, do których przymocowana jest specjalna mniejsza soczewka przeciwmgielna.

Jeśli Twój kask często paruje, warto zaopatrzyć się w Pinlock. Zaparowaniu można również zapobiec, stosując specjalne środki chemiczne lub odpowiednio wentylując je podczas jazdy.

Zapięcie mikrometryczna a DD, które lepsze?

Najczęściej stosowanym zapięciem w kaskach motocyklowych jest zapięcie mikrometryczne, często wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu.
Innym rozwiązaniem jest zapięcie DD. Jest to zapięcie bardziej wytrzymałe, ponieważ zostało pozbawione elementów, które mogłyby się rozpaść w trakcie wypadku.

Czy warto dołożyć do kasku z lepszego materiału?

Z pewnością nie powinno oszczędzać się na bezpieczeństwie głowy, im więcej wydamy na kask, tym będzie on wykonany z lepszych materiałów, czyli takich jak włókno szklane, carbon czy też mieszanki kompozytowe. Co za tym idzie taki kask, będzie bezpieczniejszy i też lżejszy. Wraz ze wzrostem ceny wzrasta komfort oraz jakość wykonania.

Czy kask powinien być dobrze dopasowany?

Dobry kask motocyklowy powinien dobrze pasować do głowy. Warto wziąć pod uwagę, że z czasem wyściółka ubije się, dzięki czemu nasza głowa będzie miała więcej miejsca. Głównym celem kasku jest w końcu ochrona głowy, dlatego kask motocyklowy spełniający wymagane warunki też powoduje pewien nacisk.

 • rafting

 • Wpisy blogowe
 • Wyszukiwarka obiektów
  Wyszukiwarka
 • Nasi Partnerzy

   

  Podhale24.pl pienart.pieniny.com

   

  gckkroscienko.pl

   

  przewodnicy-tatry.pl

   

   

  uzdrowiskoszczawnica.plastraia.pl

  Podhalanka.pl

   

  Pieninyinfo.pl

 • Mapa Szczawnicy

  mapa czorsztyn

 • Pogoda w Szczawnicy