• Slider 6
  • Slider 7

Gdzie może grozić Ci kara za grillowanie, a gdzie jest ono legalne?

  • grill

Sezon grillowy jest obecnie w pełni. Każdy wieczór z rodziną lub znajomymi, a także weekendowe wyjście z domu może być świetną okazją do tego, by cieszyć podniebienie pysznymi potrawami z grilla. Przed rozpaleniem rusztu sprawdź jednak, gdzie jest to legalne, aby oprócz aromatycznego posiłku nie czekała Cię niemiła niespodzianka w postaci rozmowy z funkcjonariuszami zakończonej przyznaniem mandatu.

Grillowanie w ogrodzie

Najmniejszy dylemat mają oczywiście właściciele domów z ogrodami. Jeśli masz własną przydomową przestrzeń, możesz bez obaw przystąpić do wieczornego grillowania. Nie istnieją w naszym kraju żadne przepisy, które w jakikolwiek sposób możliwość tę by ograniczały. W związku z tym warto zdecydować się nie tylko na zakup jednorazowego wyposażenia, lecz nawet wybudowanie grilla na stałe. Jedyne, o czym musisz pamiętać to fakt, że podczas spędzania czasu w ogrodzie obowiązują Cię takie same zasady współżycia społecznego, jak w każdej innej sytuacji. Policja może Cię zatem odwiedzić, jeśli impreza przy grillu wymknie się spod kontroli i będzie zbyt głośna lub uciążliwa w inny sposób, czy też niebezpieczna dla sąsiadów. Przyczyną interwencji nie będzie jednak oczywiście sam grill. Jeśli masz ogródek, możesz więc bez obaw rozpocząć przygotowania do grilla i szukać takich informacji, jak: jaki grill gazowy kupić?

Grill na balkonie

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja osób mieszkających w blokach i chcących zorganizować grilla na balkonie. Bliskość sąsiadów powoduje, że muszą one dużo bardziej uważać na to, co robią w obrębie swojego domostwa. Prawo w praktyce zakazuje emitowania dymu, który byłby uciążliwy dla sąsiadów. W grę nie wchodzi zatem klasyczny grill na węgiel. Warto postawić na grill elektryczny na balkonie -  https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/grill-elektryczny-na-balkonie. Dla pewności zapoznaj się też z regulaminem spółdzielni lub wspólnoty, która obsługuje budynek, w którym mieszkasz i sprawdź, czy nie ma w tym zakresie sprecyzowanych wewnętrznych przepisów. Jeżeli nie chcesz ryzykować konfliktu z sąsiadami, a jednocześnie nie chciałbyś rezygnować ze smaku grillowanych potraw, dobrą alternatywą będzie patelnia do grillowania - https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/patelnia-do-grillowania.

Gdy nie masz własnego ogródka, a Twój balkon jest zbyt mały lub boisz się reakcji sąsiadów, nie musisz rezygnować z grilla na świeżym powietrzu. Wiele miast wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i wyznacza specjalne strefy, gdzie możliwe jest grillowanie w plenerze. Często są to określone miejsca w parkach lub nad jeziorami, więc grill w takich okolicznościach może być szczególnie przyjemny.