• Slider 6
  • Slider 7

Do czego można wykorzystać masę uszczelniającą?

  • masa usczelniająca

Jednym z nowoczesnych i bardzo przydatnych w różnego rodzaju pracach budowlanych produktów jest masa uszczelniająca. Pozwala ona zabezpieczyć różnorodne powierzchnie przed przeciekaniem czy przepuszczaniem powietrza.

  1. Do czego przydaje się masa klejąco uszczelniająca?
  2. Masy uszczelniające - jakie są ich rodzaje?
  3. W jaki sposób używa się masy uszczelniającej?

Czym jest masa uszczelniająca i jakie są rodzaje tego produktu? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Do czego przydaje się masa klejąco uszczelniająca?

Masa uszczelniająca to materiał służący do łączenia i uszczelniania większości tworzyw sztucznych, stali nierdzewnej, szkła czy aluminium. Najczęściej występuje ona w postaci pasty. Masa uszczelniająca znajduje zastosowanie w uszczelnianiu miejsc o skomplikowanych kształtach lub o pochyłości uniemożliwiającej skorzystanie z innego produktu. Mogą to być dachy, kominy, ujścia wpustów dachowych, posadzki, świetliki i wiele innych.

Masy uszczelniające - jakie są ich rodzaje?

Masy uszczelniające dzieli się zazwyczaj ze względu na składniki, jakie występuje w składzie w największej ilości.

Najczęściej dostępne są zatem:

  • masy silikonowe,
  • masy akrylowe,
  • masy poliuretanowe.

W sklepach znaleźć można także kilka innych rodzajów, takich jak masa uszczelniająca hybrydowa, polisiarczkowa lub butylenowa. Są to jednak produkty specjalistyczne. Warto wybierać takie produkty, które są przeznaczone do określonych zadań - zazwyczaj producent określa to na opakowaniu.

W jaki sposób używa się masy uszczelniającej?

Masa uszczelniająca, ze względu na swoją gęstą konsystencję muszą być nakładane przy użyciu odpowiedniego narzędzia. Dobrze sprawdzi się szpachelka lub pędzel. Dla osób ceniących sobie najwygodniejsze rozwiązania są także pistolety do mas uszczelniających, będące bardzo wygodnym narzędziem. Aby aplikacja przebiegła bez problemu i przyniosła jak najlepsze efekty należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Musi być ono oczyszczone z brudu, warto także je zagruntować, zwłaszcza, jeżeli jest zniszczone lub stare. Aby mieć pewność, że masa uszczelniająca będzie dawała najlepsze efekty warto jednak przede wszystkim stosować się do instrukcji, które najczęściej podane są na opakowaniu przez producenta.

Przydatną rzeczą, którą każdy majsterkowicz powinien mieć w swoim warsztacie jest także taśma aluminiowa. Jest ona niezwykle prosta w użyciu i uniwersalna - może się przydać naprawdę do wszystkiego. Warto mieć ją zawsze przy sobie i wyposażyć się w kilka egzemplarzy, tak, aby mieć po jednym w kluczowych miejscach, na przykład w domu i w samochodzie.