• Slider 6
  • Slider 7

Barwny świat Juliusza Joniaka. Wystawy malarstwa krakowskiego artysty

W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym jesteśmy stale narażeni na stres i presję, warto znaleźć chwilę na wyciszenie i odprężenie umysłu. Doskonałą metodą na relaks może być sztuka, która koi, regeneruje, a jednocześnie pobudza zmysły. Jednym z najlepszych sposobów na obcowanie ze sztuką jest udanie się na wystawę malarstwa. To nie tylko okazja do zatrzymania się na chwilę i doświadczenia piękna, ale też wspaniała podróż poza codzienną rzeczywistość. Gdzie szukać wystaw obrazów najlepszych malarzy i malarek? Oczywiście w Krakowie!

Wystawy obrazów w Krakowie – gdzie je zobaczyć?

Kraków od lat uchodzi za artystyczną Mekkę. Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki i bezcennych zabytków architektury, która jak magnes przyciąga zarówno lokalnych entuzjastów kultury, jak i miłośników sztuki z całego świata. Spacerując po urokliwych uliczkach Starego Miasta można doświadczyć jego magicznej atmosfery, nasyconej historią i tradycją artystyczną sięgającą zamierzchłych czasów. Nikogo nie trzeba przekonywać, że Kraków od wieków jest ulubionym miastem artystów. Miejsce to posiada niezwykłą charyzmę, będącą inspiracją dla poetów, pisarzy, malarzy czy fotografów. Stolica Małopolski nie tylko zachwyca swoim dziedzictwem historycznym, lecz także pulsującym życiem kulturalnym. Liczne muzea i galerie sztuki oferują bogactwo artystycznych doświadczeń. Jeśli interesujesz się malarstwem i chcesz być na bieżąco, śledź aktualne wystawy obrazów w Krakowie. Funkcję prezentacji dzieł sztuki malarskiej pełnią muzea. Do najważniejszych i prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnych należą: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Książąt Czartoryskich, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach i Dom Jana Matejki. Natomiast prywatne kolekcje możemy zobaczyć w galeriach malarstwa, których w okolicy nie brakuje. Krakowskie galerie sztuki organizują wystawy obrazów, chętnie wystawiają też dzieła sztuki artystycznej na sprzedaż. Jeśli znajdujesz się w Krakowie, czy to z powodu przesiadki, celów turystycznych czy służbowych, to zastanów się nad zakupem obrazu. Jakkolwiek by nie było, taka rzecz może być niezwykle cenną i oryginalną pamiątką.

Polecana wystawa malarstwa w Krakowie: galeria obrazów Juliusza Joniaka

Stołeczne Królewskie Miasto Kraków może pochwalić się bogatą i zróżnicowaną ofertą fascynujących wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Miasto słynie z licznych wystaw sztuki, wernisaży i festiwali muzycznych. Warto przypomnieć, że w samym centrum Krakowa, wokół Rynku Głównego i Starego Miasta, znajdują się liczne galerie obrazów oraz miejsca, gdzie organizowane są wystawy malarskie. Jednym z najbardziej znakomitych adresów dla wszystkich pasjonatów sztuki jest galeria uznanego polskiego malarza Juliusza Joniaka. Artysta urodził się w 1925 roku we Lwowie, tam też podczas okupacji w latach 1941-1945 roku ukończył Szkołę Przemysłu Artystycznego. Po wojnie opuścił rodzinne miasto i przeniósł się do Krakowa, gdzie został absolwentem dwóch wydziałów Akademii Sztuk Pięknych: Wydziału Malarstwa i Wydziału Grafiki Artystycznej. Pozostał związany z macierzystą uczelnią, gdzie pracował jako pedagog. W roku 1980 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Był Dziekanem Wydziału Malarstwa i Profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1949 roku był członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków. Uhonorowany został licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Najbardziej prestiżową była najwyższa nagroda uzyskana na VII. Festiwalu Sztuk w Magnè – Francja. Zwieńczeniem tego sukcesu było powołanie artysty na Honorowego Członka Académie Européenne des Arts w Paryżu. Dziś Juliusz Joniak jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli koloryzmu. Jest to nurt w malarstwie, który za naczelny środek wyrazu traktuje barwę – kształt miał być wobec niej służebny. Obrazy znajdujące się w galerii malarstwa prof. Joniaka cechuje niezwykły dynamizm i ekspresja. Prace artysty są kolorowe, pełne wibrujących efektów świetlnych i kontrastów charakterystycznych tylko i wyłącznie dla tego twórcy. Zarówno w pejzażach, jak i w martwych naturach widoczny jest rozmach i odwaga w łączeniu barw. Twórczość prof. Juliusza Joniaka jest bogata i bardzo zróżnicowana. Warto dodać, że obrazy wybitnego krakowskiego kolorysty zdobią ściany najsłynniejszych galerii sztuki na świecie. Będąc w Krakowie nie można przegapić wystawy malarskiej prof. Joniaka, którą można podziwiać w galerii zlokalizowanej w hotelu przy ulicy Sławkowskiej.